Must Have

Wirusowe zapalenie wątroby typu A.

Jedno z ważniejszych szczepień. WZW, potocznie nazywane żółtaczką, występuje praktycznie na całym świecie. Jej ryzyko jest wyższe tam, gdzie panują gorsze warunki sanitarne i higieniczne. Do zakażenia dochodzi poprzez kontakt z osobą zarażoną lub drogą pokarmową. Oprócz szczepienia przed wyjazdem zaleca się profilaktykę w trakcie, tj. dokładne mycie/obieranie/gotowanie i generalnie wszystko robienie co się da z warzywami i owocami, aby nie zjeść żadnych zarazków, picie wody butelkowanej, etc. Zaleca się przyjęcie 2 dawek (w odstępie 6-12 miesięcy) dla pełnej, wieloletniej ochrony po szczepieniu.

Wirusowe zapalenie wątroby typu B.

Bardzo ciężka i groźna choroba. Główne ryzyko zakażenia to kontakty z osobami chorymi. Występuje prawie na całym świecie, jednak ryzyko zachorowania jest mniejsze w Ameryce Północnej, Europie Zachodniej oraz Australii. Poza tymi krajami szczepienie lepiej w mieć. Poleca się przyjąć 3 dawki szczepienia przed wyjazdem, aby uzyskać wieloletnią odporność. RADA: Warto odnaleźć książeczkę zdrowia z dzieciństwa, gdyż jeśli przyjęliście 3 dawki jako dziecko (po konsultacji z lekarzem) okazać się może, że nie musicie się już na tę chorobę szczepić.

Żółta febra (żółta gorączka).

Kolor żółty, ale alarm najwyższego, czerwonego koloru. Bardzo ciężka choroba wirusowa, występująca w Afryce oraz Ameryce Środkowej i Południowej. Przenoszona jest przez komary, największe ryzyko występuje podczas pory deszczowej. Wiele krajów, w których żółta febra występuje wymaga zaświadczenia o szczepieniu (w międzynarodowej książeczce zdrowia). Również niektóre kraje wymagać będą tego od podróżnych przybywających bezpośrednio ze strefy występowania żółtej gorączki. 1 dawka powinna zabezpieczyć nas na ok. 10 lat przed zachorowaniem oraz problemami na granicy wielu krajów.

Tężec, błonica, krztusiec, polio.

4 choroby, na które warto się zaszczepić, a które wymieniamy razem nie bez przyczyny. Do każdej moglibyśmy wypisać litanię paskud, jakie mogą wam zrobić, ale to wszystko znajdziecie w internecie, a już parę pierwszych skłoni was zapewne do zaszczepienia. Zamiast przyjmować mnóstwo szczepień osobno lepiej zmniejszyć ich ilość do niezbędnego minimum. Otóż na te 4 choroby możemy zaszczepić się jednorazowo przy użyciu jednej szczepionki. Żadnej z tych chorób nie można lekceważyć.

WAŻNE! Na wszystkie te choroby mogliście być szczepieni w dzieciństwie, jednak okres ochronny to ok. 10 lat, więc w przeciwieństwie do WZW B szczepienia należy powtórzyć.

Dur brzuszny.

Występuje na całym świecie, więc nigdzie się człowiek nie może czuć się bezpieczny (no może na Antarktydzie). Do zarażenia może dojść w wyniku kontaktu z chorą osobą lub poprzez picie zakażonej wody albo spożywanie zakażonych produktów spożywczych. Nie jest to szczepienie obowiązkowe, ale zalecane w prawie każdym kraju. 1 dawka daje spokojny sen przez ok. 3 lata, które akurat w podróży zlecieć mogą szybko, więc warto zerkać na daty.